Awards

Nice Things – Awards & Nominations

2021

  • Angry Robot Books – winner of the Booknest Fantasy Award for Best Imprint

2020

  • Amanda Bridgeman – winner of the Tin Duck Award for Best Novel for The Sensation
  • Jeannette Ng – winner of the Hugo for Best Related Work for her acceptance speech for the John W. Campbell Award for Under the Pendulum Sun
  • Ada Hoffmann – nominated for the Philip K. Dick Award for The Outside
  • Kameron Hurley – nominated for the Arthur C. Clarke Award for The Light Brigade
  • Tyler Hayes – nominated for the Starburst Brave New Words Award for The Imaginary Corpse
  • Tyler Hayes – nominated for the Neukom Literary Institute Literary Arts Award for Best Debut for The Imaginary Corpse

2019

  • Jeannette Ng – winner of the John W Campbell Award for Best New Writer for Under the Pendulum Sun
  • Keren Landsman – winner of the Geffen Award for Best SFF Novel for The Heart of the Circle
  • Michah Yongo – finalist for the British Fantasy Awards Sydney J Bounds Award for Best Newcomer for Lost Gods
  • Cameron Johnston – finalist for the British Fantasy Awards Sydney J Bounds Award for Best Newcomer for The Traitor God
  • Kameron Hurley – shortlisted for GoodReads Choice Awards’ Best Science Fiction for The Light Brigade
  • Lauren Teffeau – finalist for The Prism Award for Implanted
  • Jasmine Gower – finalist for the Endeavour Award for Moonshine

2018

  • Rod Duncan – winner of the Leicester Book Prize for The Queen of All Crows
  • Jasmine Gower – finalist for the Endeavour Award for Moonshine
  • Kameron Hurley – finalist for the John W Campbell Award for The Stars Are Legion
  • Danielle L Jensen – nominated for the Polish Best YA Fantasy & Science Fiction Novel for Warrior Witch
  • Cameron Johnston – finalist for the Dragon Award, Best Fantasy Novel for The Traitor God
  • Foz Meadows – finalist for the Norma K Hemming Award, Long Work for An Accident of Stars
  • Jeannette Ng – winner of the Subjective Chaos, Best Fantasy Novel for Under the Pendulum Sun
  • Jeannette Ng – winner of the British Fantasy Award, Best Newcomer for Under the Pendulum Sun
  • Jeannette Ng – winner of the John W Campbell Award for Under the Pendulum Sun
  • Jeannette Ng – finalist for the Starburst Brave New Words Award
  • Jeff Noon – finalist for the Philip K Dick Award for The Body Library
  • Alex Wells – winner of The Kitschies Gold Tentacle for Best SF Debut for Hunger Makes the Wolf

2017

  • KC Alexander – finalist for the Bisexual Book Award for Speculative Fiction for Necrotech
  • Angry Robot – Spotlight Publisher of Honor at Norwescon
  • Matthew de Abaitua – finalist for the British Fantasy Society Award for Best Fantasy Novel for The Destructives
  • Matt Hill – finalist for the Philip K Dick Award for Best Original SF Paperback for Graft
  • Matt Hill – finalist for the British Fantasy Society Award for Best Fantasy Novel for Graft
  • Danielle L Jensen – nominated for the Polish Best SFF Book of the Year for Stolen Songbird
  • Foz Meadows – finalist for the Bisexual Book Award for Speculative Fiction for An Accident of Stars
  • Megan E O’Keefe – won the Gemmell Morningstar Award for Steal the Sky
  • Tim Pratt – finalist for the Philip K Dick Award for Best Original SF Paperback for The Wrong Stars
  • Peter Tieryas – won the Siun Award for Best Foreign Novel for United States of Japan
  • Peter Tieryas – finalist for the British Fantasy Society Award for Best Fantasy Novel for United States of Japan

2016

  • Wesley Chu – finalist for the Chicago Review of Books Award for Time Siege
  • Marc Gascoigne/Angry Robot – won the BFS Award for Best Independent Press by the British Fantasy Society
  • Ramez Naam – finalist for the Libertarian Futurist Society’s Prometheus Award for Apex
  • Ramez Naam – won the Philip K Dick Award for Best Original SF Paperback for Apex
  • Adam Rakunas – nominated for the Philip K Dick Award for Best Original SF Paperback for Windswept
  • Ferrett Steinmetz – finalist for the Baltimore Science Fiction Society’s Compton Crook Award for Best First Novel for Flex

2015

  • Wesley Chu – won the John W Campbell Award for Best New Writer for The Lives of Tao
  • Rod Duncan – nominated for the East Midlands Book Award’s Best Book by an East Midlands Author for The Bullet-Catcher’s Daughter
  • Rod Duncan – nominated for the Philip K Dick Award for Best Original SF Paperback for The Bullet-Catcher’s Daughter
  • Ramez Naam – semifinalist for the GoodReads Choice Awards’ Best Science Fiction for Apex
  • Marc Gascoigne – nominated for the Locus Awards’ Publisher Award for Angry Robot Books
  • Kameron Hurley – finalist for The Gemmel Awards Morningstar Award for The Mirrror Empire
  • Kameron Hurley – finalist for Locus Awards’ Best Fantasy Novel for The Mirrror Empire
  • Anna Kashina – won Prism Awards’ Fantasy Award for The Guild of Assassins
  • Anna Kashina – won Prism Awards’ Best of the Best for The Guild of Assassins

2014

  • Madeline Ashby – nominated for Locus Awards’ Best SF Novel for ID
  • Aliette de Bodard – nominated for a Hugo Award for Best Novelette
  • Wesley Chu – nominated for the John W Campbell Award Best New Writer forThe Lives of Tao
  • Cassandra Rose Clarke – finalist for the Philip K Dick Award for Best Original SF Paperback for The Mad Scientist’s Daughter
  • Marc Gascoigne – nominated for the Locus Awards’ Publisher Award for Angry Robot Books
  • Lee Harris – nominated for the Hugo Award for Best Editor, Long Form for Angry Robot Books
  • Kameron Hurley – won the Hugo Award for Best Fan Writer
  • Kameron Hurley – won the Hugo Award for Best Related Work
  • Ramez Naam – nominated for the Arthur C Clarke Award for Best SF Novel forNexus
  • Ramez Naam – won the Endeavour Award for Best SFF Novel for Nexus
  • Ramez Naam – nominated for the John W Campbell Award Best New Writer forNexus
  • Ramez Naam – won the Prometheus Award for Best Novel for Nexus
  • Ramez Naam – nominated for the Prometheus Award Best Novel for Crux
  • Marianne de Pierres – won the Aurealis Award for Best SF Novel for Peacemaker
  • Mike Underwood – nominated for the Hugo Award for Best Fancast for The Skiffy & Fanty Show

2013

  • Jo Anderton – nominated for the Ditmar Award for Best Novel for Suited
  • Madeline Ashby – finalist for Locus Awards’ Best First Novel for vN
  • Lee Battersby – finalist for the Aurealis Award for Best Horror Novel for The Marching Dead
  • Lee Battersby – nominated for the Ditmar Award for Best Novel for The Corpse-Rat King
  • Kim Curran – finalist for the British Fantasy Society’s Sydney J Bounds Award – Best Newcomer for Shift
  • Marc Gascoigne – nominated for Locus Awards’ Publisher Award for Angry Robot Books
  • Matt Hughes – finalist for the Endeavour Award for Best SFF Novel for Costume Not Included
  • Anne Lyle – finalist for the British Fantasy Society’s Sydney J Bounds Award – Best Newcomer for The Alchemist of Souls
  • Ramez Naam – finalist for the Kitschies Red Tentacle (Best Novel) for Nexus
  • Will Staehle – won for the Kitschies Inky Tentacle (Best Artwork) for The Age Atomic
  • Chuck Wendig – nominated for the John W Campbell Award for Best New Writer for Blackbirds

2012

  • Jo Anderton – finalist for the Aurealis Award for Best SF Novel for Suited
  • Jo Anderton – nominated for the Ditmar Award for Best Novel for Debris
  • Madeline Ashby – finalist for the Kitschies Red Tentacle (Best Novel) for vN
  • Lee Battersby – nominated for the Australian Shadow Awards Novel for The Corpse-Rat King
  • Kaaron Warren – nominated for the Ditmar Award for Best Novel for Mistification

2011

  • Jo Anderton – finalist for the Aurealis Award for Best Fantasy Novel for Debris
  • Lauren Beukes – won the Arthur C Clarke Award for Best SF Novel for Zoo City
  • Lauren Beukes – nominated for the John W Campbell Award for Best New Writer for Zoo City
  • Lauren Beukes – finalist for the M-Net Literary Awards for Best English Language Novel for Zoo City
  • Lauren Beukes – finalist for the Nielsen’s Bookseller’s Choice Award Book of the Year for Zoo City
  • Lauren Beukes – longlisted for the Sunday Times Fiction Prize for Zoo City
  • Lauren Beukes – finalist for the University of Johannesburg Creative Writing Prize for Zoo City
  • Lauren Beukes – nominated for the World Fantasy Award for Best Novel for Zoo City
  • Marc Gascoigne – won the World Fantasy Award’s Special Award (Professional) for Angry Robot Books
  • Kaaron Warren – nominated for the Ditmar Award for Best Novel for Walking The Tree

2010

  • Lauren Beukes – finalist for the British SF Association’s Award for Best Novel for Zoo City
  • Lauren Beukes – won the Kitschies Red Tentacle (Best Novel) for Zoo City
  • Joey Hi-Fi – won the British SF Association’s Award for Best Artwork for Zoo City
  • Kaaron Warren – won the Ditmar Award for Best Novel for Slights

2009

  • Kaaron Warren – finalist for the Aurealis Award for Best Horror Novel for Slights
  • Kaaron Warren – won the Australian Shadow Awards for Long Fiction for Slights
Processing...
Thank you! Your subscription has been confirmed. You'll hear from us soon.
ErrorHere